4.5 C
Birštonas

Mažakraujystė – pavasario palydovė. Ką svarbu apie ją žinoti?

Ar jau skaitėte?

Dienos eina ilgyn, saulės vis daugiau, tačiau jėgų – mažiau, o nuotaika prastėja. Gali būti, kad šie požymiai liudija mažakraujystę. Vilniaus miesto šeimos gydytoja Edita Svikščiūtė pataria, kaip išvengti šios ligos, ją atpažinti ir kaip sau padėti susirgus.

- Reklama -

Sveikatos.info – Tai idomu!


Medikės teigimu, pavasarį mažakraujystė pacientams nustatoma dažniau nei kitais metų laikais. Liga gali atsirasti tiems, kas mažai buvo gryname ore, nevartojo papildomų polivitaminų ir neretai buvo kamuojami peršalimo ligų. Anemija taip pat pasireiškia dėl nesubalansuotos mitybos, ypač – šviežių vaisių, daržovių stokos.

Labiau kamuoja moteris

Pagrindiniai simptomai, liudijantys mažakraujystę yra bendras silpnumas, apetito stoka, miego sutrikimas, prislėgta nuotaika, blyški oda, plaukų slinkimas, dažnas širdies plakimas, mirgėjimas akyse, atminties pablogėjimas.

Vyrams ši liga, anot E. Svikščiūtės, nustatoma gerokai rečiau nei moterims. Joms anemija gali pasireikšti esant gausioms mėnesinėms ir nėštumo metu.

„Mažakraujystė taip pat gali atsirasti tiems, kurie laikosi griežtų dietų, riboja mėsos produktų suvartojimą. Ją taip pat skatina sunkus protinis ar fizinis darbas, rūkymas, gausus kavos vartojimas, lėtinės ligos, kurių metu pasireiškia kraujavimas. Vaikams ir paaugliams mažakraujystė kartais nustatoma augimo periodu“, – priežastis vardija šeimos gydytoja.

- Reklama -

Pacientams, kuriems norima patvirtinti arba atmesti šios ligos diagnozę, atliekamas bendras kraujo tyrimas, nustatoma feritino, geležies koncentracija, o įtariant vitamino B12 stokos anemiją, tiriama jo koncentracija.

Mažakraujystė nustatoma, kai hemoglobino koncentracija kraujyje vaisingo amžiaus moterims būna mažesnė nei 120 g/l, vyrams bei moterims po menopauzės – mažiau nei 130 g/l. Šios ligos atveju eritrocitų kiekis moterų kraujyje būna mažesnis nei 3,9 x 1012, vyrams – mažesnis nei 4,3 x 1012.

Svarbu subalansuoti mitybą

Pasak šeimos gydytojos, mažakraujystės išvengti padės pilnavertė mityba. Geležies yra gausu raudonoje mėsoje (jautienoje, veršienoje, kepenyse), žuvyje, triušienoje, kalakutienoje. Šio elemento atsargas galima papildyti ir valgant augalinės kilmės maistą: burokėlius, pupas, pupeles, žaliuosius žirnelius, raudongūžius kopūstus, krienus, petražoles, dilgėles ir pan.

Geležies pasisavinimą padidina vitaminas C ir jo sudėtyje turintys produktai – citrusiniai vaisiai, vaisių sultys, todėl rekomenduojama, pavyzdžiui, valgant burokėlių salotas, jas apšlakstyti citrinų sultimis. Taip pat svarbu įsidėmėti, kad geležies pasisavinimą mažina pieno produktai, todėl juos reikėtų valgyti atskirai, o ne su maistu, turinčiu daug geležies.

Norint išvengti mažakraujystės derėtų atsisakyti ir žalingų įpročių, būti fiziškai aktyviems, leisti pakankamai laiko gryname ore, gydyti lėtines ligas.

Tiems, kuriems anemija patvirtinta gydytojo, naudinga vartoti geležies papildus. Juos šeimos gydytoja pataria vartoti laikantis tikslių nurodymų.

„Vartoti geležies papildus reikėtų atlikus kraujo tyrimus ir gavus gydytojo rekomendacijas. Ilgą laiką saugu vartoti tik maisto papildus, kurių sudėtyje yra nedidelis geležies kiekis arba augalinės kilmės papildus. Neteisingai vartojant, geležies papildų galima ir perdozuoti. Pirmiausia tai sukeltų virškinimo trakto sutrikimų – pykinimą, vidurių užkietėjimą“, – sako E. Svikščiūtė.

Gydytojos teigimu, išvengti mažakraujystės ar atstatyti geležies trūkumą patiriantį organizmą dažniausiai nėra sudėtinga – tereikia neignoruoti atsiradusių simptomų ir netrukus savijauta pastebimai pagerės.

TOP naujienos

Nuo 2023 m. pradžios didėja parama šeimoms: kas naujo?

Nuo ateinančių metų pradžios didėja vaiko pinigai, vienkartinės išmokos vaikui ir nėščiai moteriai, globos (rūpybos) išmoka bei jos tikslinis priedas, išmoka besimokančio ar studijuojančio...

Vietiniai karantinai įvedami dar aštuoniose savivaldybėse

Atsižvelgiant į blogėjančią epidemiologinę situaciją šalyje, nuo 2020 m. spalio 28 d. 00:00 val. iki 2020 m. lapkričio 11 d. 24:00 val. vietinis karantinas...

Pieno kokteiliai: skanus būdas atsigaivinti karštą vasaros dieną

Termometrų stulpeliams pasiekus 30-ies laipsnių ribą, ieškome būdų, kaip atsigaivinti ir aprūpinti savo organizmą skysčiais. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad...

ORAI: Ketvirtadienio dieną daug kur pasnigs, kai kur bus rūkas

Ketvirtadienio dieną daug kur, daugiausia šiauriniuose rajonuose, pasnigs, vyraus nedidelis sniegas. Kai kur rūkas. Vėjas vakarų, pietvakarių, 5–10 m/s. Aukščiausia temperatūra 0–5 laipsniai šalčio. Penktadienio...

Jūros ešerys – greitai, lengvai ir paprastai: vienas paruošimo būdas skirtingiems patiekalams

Norint pasigaminti maistingą ir skanų žuvies patiekalą daug fantazijos nereikia. Neveltui sakoma, kad klasika – nesensta. Prie įvairios rūšies žuvies, pavyzdžiui, jūrinio ešerio, priderinę klasikinius prieskonius ir ingredientus pro šalį niekada neprašausite. Be to,...

Dietologė įvardijo, kuri sviesto rūšis turėtų dažniau atsidurti mitybos racione: dabar geriausias metas jo...

Lydytas „ghi“ sviestas yra kepimo riebalų rūšis, plačiai naudojama Indijos virtuvėje. Pastaraisiais metais šio sviesto populiarumas išaugo ir kitose pasaulio šalyse. „Ghi“ gaminamas kaitinant sviestą, atskiriant vandenį ir pieno medžiagas bei taip paliekant grynus,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS