6.8 C
Birštonas

Sveikatos ekspertų taryba: antrąją koronaviruso bangą įveiksime susitelkę ir adaptavę sveikatos apsaugos įstaigų veiklą

Ar jau skaitėte?

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį susitiko su Sveikatos ekspertų tarybos nariais, kurie pristatė pirmąsias rekomendacijas dėl sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo Lietuvoje gerinimo. Susitikime taip pat dalyvavo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir kandidatė į premjero postą Ingrida Šimonytė.

- Reklama -

„Nuoširdžiai dėkoju Jums, Tarybos nariai, už skirtą laiką, esate puikus pilietinės visuomenės pavyzdys. Matau didžiulę parengtos analizės, įžvalgų ir rekomendacijų prasmę. Tikiu, kad jos padės suvaldyti pandemiją, paneigti mitus ir melagienas ir nenukrypti į perteklinius gąsdinimus dėl esamos situacijos. Antrąją koronaviruso plitimo bangą galime įveikti susitelkę, laikydamiesi įvestų ribojimų ir operatyviai adaptuodami sveikatos apsaugos įstaigų veiklą“, – dėkodamas Sveikatos ekspertų tarybos nariams sakė šalies vadovas.

Atlikę išsamią situacijos analizę, hospitalinių paslaugų poreikio vertinimą ir remdamiesi moksline metodika bei kitų šalių patirtimi, sveikatos apsaugos ekspertai pateikė kelerių artimiausių savaičių COVID-19 pandemijos vystymosi scenarijus. Maksimaliai patikimiems rezultatams gauti taikyti keli prognozavimo modeliai. Šie scenarijai rodo, kad piką pandemija pasieks lapkričio antroje pusėje, o COVID-19 pacientams gydyti reikiamų lovų maksimalus poreikis pasieks maždaug 1,1 tūkstančio.

Siūlymuose pabrėžiama sveikatos apsaugos sistemos suderinamumo svarba, siekiant tolygiau paskirstyti COVID-19 sergančius pacientus, užtikrinant atitinkamą gydymą pagal ligos sunkumo stadijas ir išsaugant būtinosios pagalbos ir planinių paslaugų teikimą kitomis ligomis sergantiems pacientams.

Ekspertai rekomenduoja tobulinti teisinį reglamentavimą, kad COVID-19 pacientai galėtų būti gydomi ne tik infekcinių ligų skyriuose. Taip pat įveiklinti COVID-19 klasterio organizuojančios įstaigos vadovo įgaliojimus, suteikiant reikalingas administracines priemones pacientų srautų valdymui skirtingose teritorijose.

Tarybos siūlymu kiekviename rajone turėtų veikti ne mažiau kaip po vieną karščiavimo kliniką, atliekančią COVID-19 skubią virusologinę diagnostiką ir suteikiančią būtinąją pagalbą, skiriant tam finansavimą ir įpareigojant savivaldybes užtikrinti jų veiklą.

- Reklama -

Ekspertai rekomendavo gydymo įstaigas aprūpinti greitaisiais molekuliniais ir antigenų testais, taip trumpinant pacientų diagnostikos trukmę ir didinant skubiosios medicinos pagalbos teikimo pajėgumus. Rekomendacijose atkreipiamas dėmesys į medicinos darbuotojų testavimui būtiną papildomą finansavimą, mobiliųjų COVID-19 komandų sukūrimą.

Taryba patarė operatyviai diegti Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) rekomendacijas, pritaikant jas pandemijos valdymui nacionaliniu lygmeniu, taigi keičiant nacionalines rekomendacijas ir teisės aktus.

Sveikatos ekspertų tarybą sudaro trijų grupių – Situacijos analizės ir prognozavimo, Visuomenės sveikatos priemonių ir Sveikatos priežiūros įstaigų – specialistai: prof. Mindaugas Stankūnas, LSMU Sveikatos vadybos katedros profesorius; dr. Algis Džiugys, matematikas, Lietuvos energetikos instituto mokslo darbuotojas; dr. Romualdas Gurevičius, Higienos instituto sveikatos statistikos ekspertas; prof. Juozas Augutis, VDU rektorius; prof. Alfredas Račkauskas, VU Matematikos ir informatikos fakulteto mokslininkas; Aurelijus Dabušinskas, Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius; prof. Audronė Jakaitienė, VU profesorė, statistikos ekspertė; dr. Vaidotas Žemlys-Balevičius, duomenų mokslininkas; prof. Edita Sužiedelienė, VU mokslo prorektorė; dr. Rolanda Valintėlienė, Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro vadovė; prof. Aurelija Žvirblienė, VU Gyvybės mokslų vyriausioji mokslo darbuotoja, VU Medicinos fakulteto profesorė; Neringa Tarvydienė, Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacijos direktorė; prof. Ramunė Kalėdienė, LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto dekanė; prof. Kęstutis Petrikonis, LSMU prorektorius; doc. Kęstutis Stašaitis, LSMU Kauno klinikos direktorius medicinai ir slaugai; prof. Auksė Mickienė, LSMU Infekcinių ligų klinikos vadovė; prof. Ligita Jančiorienė, VU Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė; prof. Vytautas Kasiulevičius, VU Medicinos fakulteto prodekanas; Šarūnas Mačinskas, Kauno klinikų Ambulatorinių paslaugų koordinavimo tarnybos vadovas; Aušra Motiejūnienė, VUL Santaros klinikų direktorė valdymui; prof. Tomas Jovaiša, Londono Karalienės ligoninės Intensyviosios pagalbos sektoriaus vadovas; Remigijus Mažeika, Šiaulių ligoninės vadovas.

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija

TOP naujienos

Kviečia atsikratyti nereikalingos elektronikos: paprasčiau negu paprasta

Artėjant Tarptautinei elektronikos atliekų dienai, kuri minima spalio 14-ąją, Elektronikos platintojų asociacija (EPA) atkreipia dėmesį į „nematomas“ elektronikos atliekas namų ūkiuose. Daugybė nenaudojamų elektronikos...

3 patarimai, kaip į kasdieną įkomponuoti ekologiško gyvenimo principus

Jau ne vienerius metus ekologiški produktai ir jų vartojimas sulaukia vis daugiau žmonių dėmesio. Dažnas mūsų negailime laiko išanalizuoti produktų etiketes, tikėdamiesi, kad prekė...

Horoskopai gruodžio 19 dienai

AVINASNors esate mylimas ir gerbiamas, bet duoto žodžio stenkitės visomis išgalėmis laikytis ir į sutartus susitikimus nevėluoti. Jūsų palauks, bet atmosfera gali būti jau...

„Instagram“ tinkle – nauja žvaigždė: šunybes krečia mopsė Bulvė

Kiek pažįstate augintinių šeimininkų, kurie sugeba ištverti socialiniuose tinkluose nepasidaliję savo numylėtinių nuotraukomis? Dviejų jau pamėgtų „Iki“ personažų – Eglės ir Manto – pora...

Pavakarę žuvo pėsčioji

Gruodžio 29 dieną, antradienį, pirminiais duomenimis, užregistruoti 38 eismo įvykiai. 6-iuose iš jų nukentėjo žmonės. Žuvo pensinio amžiaus pėsčioji, sužeisti 5 eismo dalyviai (vairuotojai, keleiviai, pėsčiasis – pėsčiųjų perėjoje). Tamsiuoju paros metu ir esant...

Patarimai, kaip pasirinkti tinkamą profesiją?

Norint tinkamai pasirinkti profesiją ir padaryti sėkmingą karjerą, reikia investuoti daug pastangų bei laiko. Tyrimai rodo, kad net ir žmonės, pasiekę karjeros viršūnę dažnai nusivilia suvokę, kad profesija jiems nebeteikia malonumo, emocinio pasitenkinimo, trukdo...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS