6.8 C
Birštonas

Žmogaus teisių gidas: ką reikia žinoti apie savo teisę į atvaizdą?

Ar jau skaitėte?

Galimybė kontroliuoti savo atvaizdo naudojimą yra žmogaus teisės į privatų gyvenimą dalis. Todėl kiti turi gerbti šią jūsų valią, kad nepažeistų jūsų žmogaus teisių. Jūsų išvaizda yra vienas iš pagrindinių jūsų asmenybės aspektų, o atvaizdas yra unikalus ir atskleidžia jūsų individualias savybes, skiriančias jus nuo kitų žmonių. Taigi, kada teisė į jūsų atvaizdą pažeista ir kaip galima savo teises ginti pažeidimo atveju?

- Reklama -

N24.lt – NAUJAS!


Nuotrauka Ludovic Migneault iš Unsplash.

Teisė į savo atvaizdą

Kadangi gyvenate ir veikiate visuomenėje, tikėtina, kad galite būti nufotografuoti arba nufilmuoti. Jeigu taip atsitinka ir kas nors užfiksuoja jūsų atvaizdą, vėliau jis gali būti atgamintas ir panaudotas įvairiais tikslais. Kartais privalote leisti būti nufotografuojami, pavyzdžiui, paso nuotraukai ar jūsų darbdavio personalo byloms. Kitais atvejais patys aktyviai dalijatės savo atvaizdu su kitais, pavyzdžiui, paskelbdami asmenukę Instagram socialiniame tinkle.

Žmogaus teisės, tiksliau, teisė į privatų gyvenimą, apima ir teisę kontroliuoti savo atvaizdo naudojimą. Teisė į savo atvaizdą apima teisę prieštarauti ir neleisti, kad jūsų atvaizdas būtų fiksuojamas (t. y. filmuojamas arba fotografuojamas), atgaminamas ir įrašomas, taip pat kad jį skelbtų kitas asmuo ar institucija.

Kita vertus, jūsų teisė kontroliuoti savo atvaizdo naudojimą gali kirstis su kitų teisėmis – dažniausiai su kito asmens saviraiškos laisve, pavyzdžiui, kai žurnalistas nori paskelbti viešąjį interesą atitinkantį straipsnį, o jūsų atvaizdas yra svarbi šio straipsnio dalis.

Jeigu esate viešas asmuo

- Reklama -

Viešasis asmuo vaidina tam tikrą vaidmenį visuomenės gyvenime – politikoje, ekonomikoje, mene, socialinėje srityje, sporte ar kitur. Viešieji asmenys yra politikai ir kiti visuomenės veikėjai, pavyzdžiui, sportininkai, aktoriai, modeliai, verslininkai ir kitos įžymybės.

Viešųjų asmenų veikla visuomenė paprastai domisi labiau, ypač kalbant apie politines problemas. Viešieji asmenys labiau matomi ir girdimi visuomenėje – jie turi susitaikyti, kad, kitaip nei privatūs asmenys, bus tarsi po didinamuoju stiklu.

Tam tikromis aplinkybėmis visuomenės teisė žinoti gali netgi sietis su visuomenės veikėjų privataus gyvenimo aspektais. Tačiau tai nereiškia, kad viešieji asmenys negali naudotis savo atvaizdo ir privataus gyvenimo apsauga. Vis tik jie turi susitaikyti su mažesne privatumo apsauga palyginus su paprastais žmonėmis.

Kai padaromos ir skelbiamos viešųjų asmenų nuotraukos, viešintojas, paprastai žiniasklaidos priemonė, realizuoja saviraiškos laisvę ir siekia teisėto tikslo – informuoti visuomenę apie viešojo intereso atvejus ir skatinti diskusijas. Tačiau kiekvienu atveju reikia išsiaiškinti apie atvaizdo panaudojimo proporcingumą ir būtinumą.

Jeigu esate privatus asmuo

Kitaip negu viešieji asmenys, privatūs asmenys dažniausiai viešumoje nesireiškia ir nėra viešojo intereso objektas. Todėl jie gali tikėtis, kad bus gerbiamas jų privatumas. Kaip privatus asmuo turite teisę nesutikti būti filmuojamas ar fotografuojamas privačioje aplinkoje, nes naudojatės aukšto lygio privatumo apsauga. Pavyzdžiui, būtų labai sunku pagrįsti slaptą jūsų nufotografavimą jūsų namuose.

Nors ir esate privatus asmuo, nereikia atmesti galimybės, kad galbūt kada nors pateksite į viešumą ir tapsite viešojo intereso objektu. Tada jūsų privatumo apsaugos lygis gali sumažėti. Pavyzdžiui, galite būti glaudžiai susijęs su viešuoju asmeniu ir todėl tapti įdomus visuomenei. Be to, galite tapti viešojo intereso objektu dėl dalyvavimo tam tikroje situacijoje, pvz., viešoje demonstracijoje.

Visuomenės susidomėjimą keliančiais atvejais asmuo, kuris fotografuoja privačius asmenis ir publikuoja jų atvaizdus, tokiu būdu realizuoja saviraiškos laisvę ir siekia teisėto tikslo – informuoti visuomenę apie įdomius įvykius bei skatinti diskusijas. Tačiau net ir tokiais atvejais atvaizdo naudojimas turi būti teisėtas.

Ar jūsų atvaizdas naudojamas teisėtai?

Toliau pateikiami klausimai padės įvertinti, ar teisėtai naudojamas jūsų atvaizdas ir ar pakankamai paisoma jūsų privatumo. Jeigu į bent vieną iš pateikiamų klausimų atsakysite neigiamai, jūsų privatumas galėjo būti pažeistas. Tokiu atveju jūs turite teisę skųstis.

  • Ar atvaizdo naudojimą leidžia įstatymai?
  • Ar atvaizdo naudojimu siekiama teisėto tikslo?
  • Ar atvaizdo naudojimas yra būtinas?
  • Ar atvaizdo naudojimas yra proporcingas?

Jeigu į bent vieną iš pateikiamų klausimų atsakysite neigiamai, jūsų privatumas galėjo būti pažeistas.

Jūsų teisė skųstis

Jeigu manote, kad jūsų nuotrauka buvo padaryta ar naudojama neteisėtai ir buvo pažeista jūsų teisė į privatų gyvenimą, turite teisę skųstis. Jūsų atvaizdo darymas, saugojimas, viešinimas ir kitoks naudojimas duomenų tvarkymo tikslu neabejotinai varžo jūsų teisę į privatų gyvenimą. Jeigu nedavėte sutikimo dėl savo nuotraukos gavimo ar naudojimo ir / arba manote, kad ji tvarkoma neteisėtu būdu, galite skųsti valstybinės institucijos ar privataus juridinio ar fizinio asmens veiksmus.

Čia pateikiame galimus teisių gynimo būdus:

  • informacijos gavimas

Jūs turite teisę paprašyti privataus juridinio asmens ar institucijos, turinčios jūsų atvaizdą, pateikti jums informaciją, kokio pobūdžio jūsų nuotraukos yra surinktos, kokiems fiziniams ar juridiniams asmenims pastaraisiais metais buvo pateiktos jūsų nuotraukos, jūsų atvaizdo tvarkymo tikslas ir teisinis pagrindas.

Jeigu valstybinė institucija ar privatus juridinis asmuo atsisakė suteikti jums prašomą informaciją, turite teisę pateikti skundą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai. Tuo atveju, jeigu jūsų netenkina Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos sprendimas, galite jį apskųsti apygardos administraciniam teismui; taip pat galite paprašyti kompensacijos už jūsų teisės susipažinti su duomenimis pažeidimą.

  • atvaizdo atnaujinimas arba pašalinimas

Turite teisę paprašyti asmens ar institucijos, kuri turi jūsų atvaizdą, jį atnaujinti ar pašalinti (ištrinti). Jeigu duomenų naudotojas atsisako taip padaryti, turite teisę pateikti skundą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai, o jei pastarosios sprendimas jūsų netenkina galite jį apskųsti apygardos administraciniam teismui; taip pat galite paprašyti kompensacijos už jūsų teisės pakeisti ar ištrinti duomenis pažeidimą.

Daugiau apie savo teises kviečiame skaityti Žmogaus teisių gide. Žmogaus teisių gidas yra internetinis informacijos, švietimo ir savipagalbos įrankis. Jis padeda suprasti žmogaus teises įvairiose situacijose. Tai bendradarbiavimo projektas Europoje, kuriame talpinamas turinys, pritaikytas konkrečiai valstybei: Lietuvai, Latvijai, Estijai ir Bulgarijai. Gidas prieinamas lietuvių, latvių, estų ir bulgarų kalbomis, kartu su vertimais į anglų ir rusų kalbas. Lietuvoje Žmogaus teisių gidą koordinuoja nevyriausybinė organizacija Žmogaus teisių balsas.

Giedrė Šėmytė
VšĮ Žmogaus teisių balsas direktorė

TOP naujienos

Kelininkai primena, ką būtina žinoti apie keliones per didžiąsias metų šventes

Artėja bene laukiamiausios metų šventės, tad kelininkai yra ne tik pasiruošę reaguoti į besikeičiančias oro sąlygas bei užtikrinti kelių pravažumą, bet ir dalijasi naudingais...

ORAI: Šiandien daug kur numatomi krituliai, vyraus nedidelis sniegas

Šiandien daug kur numatomi krituliai, vyraus nedidelis sniegas. Kai kur pustys. Vėjas vakarinių krypčių, 5–10 m/s, Pietvakarių Lietuvoje iki 13 m/s. Aukščiausia temperatūra nuo...

Kovo 28-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo dvidešimt aštuntoji, ketvirtadienis, (ketvirtoji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 277 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Girmantė, Odeta, Rimkanta, Rimkantas, Rimkantė, Siksta,...

Horoskopai rugsėjo 4 dienai

AVINASJau taip toli nukeliavote, bet kelio galo dar nė nematyti. Aplinkybės gali susiklostyti taip, kad turėsite padėti žmogui, nekeliančiam jums jokių simpatijų. Nepaklyskite savo...

COVID-19 turi ir teigiamų padarinių – Lietuva pirmąkart pateko į dosniausių pasaulio šalių šimtuką

Naujausiais pasaulinio dosnumo indekso duomenimis, daugiau lietuvių aukoja labdarai, o šalies dosnumo rodiklis yra aukščiausias nuo pat indekso sudarymo pradžios 2009 metais. Lietuva perkopė šimtuko ribą ir užėmė 99-ą vietą. Sudoku Online: Žaisti sudoku internete 2020...

Tamsiu paros metu pėstieji nesisaugo

Net 4 iš 10 lietuvių nedėvi atšvaito tamsiu paros metu, atskleidė naujausias „KOG instituto“ reprezentatyvusis visuomenės tyrimas. Tai viena iš gyvybes Lietuvos keliuose nusinešančių priežasčių – ištyrus 2020–2022 m. eismo įvykius nustatyta, kad net...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS