21.2 C
Birštonas

Šįvakar šis vaisius atsidurs ant milijonų stalų visame pasaulyje – kuo ypatingas granatas?

Ar jau skaitėte?

Šįvakar milijonai visame pasaulyje sės prie šventinio stalo: rugsėjo 15-osios vakarą šiais metais prasideda viena svarbiausių žydų švenčių – Naujieji metai, arba Roš ha-Šana. Neatsiejamas gausaus stalo elementas bus ir granatai, kurių gerbėjų, pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, Lietuvoje taip pat netrūksta. Šie išvaizda ir skoniu viliojantys vaisiai atsiduria ne tik ant šventinio stalo – gera kaina leidžia jais mėgautis nors ir kasdieną. Juo labiau, kad jų nauda organizmui neabejotina.

- Reklama -

„Šviežio derliaus granatais pradėjome prekiauti dar rugpjūtį, tačiau neabejotinai tai yra rudens vaisius, kai jų kaina krenta. Jau stebime kylančius granatų pardavimus, o pikas paprastai pasiekiamas spalio ir lapkričio mėnesiais. Beje, reikia pastebėti, kad paklausūs ne tik švieži vaisiai, dėmesio susilaukia ir granatų sultys, padažai, čatniai, o ypač vasaros metu – ir glazūra barbekiu patiekalams“, – pirkėjų įpročius apžvelgia V. Budrienė.

Granatai.

Daliai žmonių granatai bei jų sultys yra nebrangi egzotika, primenanti atostogas šiltuose kraštuose. Kitiems svarbiausia – jų naudingos savybės ir šį vaisių vadina net vitaminų bomba. Tuo tarpu žydams šis ne tik spalva, bet ir skoniu ryškus vaisius turi ir simbolizmo.

Granatai – vaisingumo ir klestėjimo simbolis

Granatai – ne tik tradiciško žydų meniu elementas, bet šie vaisiai minimi ir Toroje, jų simboliais puošiami Toros ritiniai, o jų atvaizdai rasti net ant senųjų žydiškų monetų. Granatų gimtine laikomi Artimieji Rytai, tad per ilgus tūkstantmečius jie įgijo ne vieną simbolinę prasmę.

Visų pirma, granatai yra viena iš septynių augalų rūšių, hebrajų Biblijoje minimų kaip kilusių iš Izraelio žemės (kartu su kviečiais, miežiais, vynuogėmis, figomis, alyvuogėmis ir datulėmis). Be to, granatuose tiek daug sėklų, kad sakoma, jog jų yra 613. Tai simbolizuoja 613 mitcvų – prievolių, kurios saisto kiekvieną žydą. 

Negana to, sėklų gausa taip pat simbolizuoja vaisingumą, meilę. Žydų šeimose per Roš ha-Šaną granatai patiekiami tikintis, kad ateinantys metai atneš daug palaiminimų, klestėjimą ir galimybę daryti gerus darbus. 

- Reklama -

613 naudingų granatų savybių organizmui nesuskaičiuosime, tačiau jų gausa išties stebina, sako „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė: „Granatuose gali būti net iki trijų kartų daugiau antioksidantų nei žaliojoje arbatoje. Jis yra A, C, E, B grupės vitaminų ir vertingų mineralų, pavyzdžiui, magnio, kalio, jodo, silicio ir fosforo šaltinis. Granatų sultys taip pat turėtų tapti kiekvienos moters draugu, nes jos gali palengvinti PMS simptomus ir padėti dorotis su menopauzės rūpesčiais. Be to, vienas granatas turi tik 80 kcal“.

Granatų kokybę galima lengvai įvertinti pagal jų odelės išvaizdą. Jei ji vientisa, be pažeidimų, galima daryti prielaidą, kad viduje esančios sėklos taip pat yra geros kokybės. Kitas įdomus metodas, pasak J. Sabaitienės, – granatą vertinti pagal jo skleidžiamą garsą. Tiesiog pirštu lengvai paspauskite granatą. Jei išgirsite būdingą „girgždėjimo“ garsą, granatas yra prinokęs, o viduje esančios sėklos sultingos ir kupinos skonio.

Dvi nebrangios idėjos, ką naujo pasigaminti su granatu

Dažnas granatais mėgaujasi pačiais vienais, ragaudamas smagiai „pokšinčias“ sėklas. Tačiau „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė siūlo šį vaisių panaudoti kaip įvairių patiekalų priedą. Jo gaivus saldumas atvers kelius naujiems gurmaniškiems keliams.

„Jie puikiai derės ant pusryčių stalo, įmaišius sėklų į avižinę košę ar jogurtą, taip pat galima jas panaudoti kokteiliams, glotnučiams gaminti. Granatų sultimis taip pat tinka gardinti gėrimus ir padažus. Vaisiai puikiai papildo brandinto sūrio, vytintos mėsos ar paukštienos skonį. Granatų sėklų taip pat galima dėti į salotas, ypač tas, kuriose yra špinatų ir kopūstų. Gardus derinys yra ir granatų sėklos su obuoliais bei ožkos sūriu“, – idėjomis dalijasi kulinarijos technologė.

Ta proga, kad šią savaitę žydai švenčia Naujuosius metus, ji rekomenduoja žvilgtelti ir į jų kulinarines tradicijas – išbandyti karštąjį patiekalą ir desertą. Reikės visai nebrangių ir kiekvienoje parduotuvėje randamų produktų.

Kepta vištiena su granatų padažu

Reikės: viščiuko, supjaustyto mažesnėmis dalimis, ¼ puodelio aliejaus, ¼ šaukštelio česnako miltelių, ½ šaukštelio druskos, ¼ šaukštelio juodųjų pipirų, ¼ šaukštelio paprikos miltelių, 1 granato, vienos citrinos sulčių, 1 šaukšto medaus, ¼ puodelio baltojo vyno, 1-2 didelių apelsinų.

Gaminame:

Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių. Sumaišykite aliejų, druską, pipirus, česnako ir paprikos miltelius. Šiuo mišiniu tolygiai aptepkite vištieną.

Sudėkite vištienos dalis į didelį kepimo indą. Aplink ją išdėliokite apelsinų griežinėlius ir pašaukite į orkaitę. Kepkite 45-60 minučių, dažnai apšlakstydami indo sultimis.

Kol vištiena kepa, paruoškite padažą. Į puodą supilkite pusės granato sultis, vyną, citrinos sultis ir medų. Užvirkite, tada sumažinkite ugnį ir virkite apie 5 minutes, kad padažas sutirštėtų. 

Kai vištiena iškeps, sudėkite ją į lėkštę ir užpilkite padažu. Papuoškite likusiomis granato sėklomis ir patiekite.

Bananų ir granatų duona

Reikės: 1 puodelio cukraus, 2 puodelių miltų, ½ šaukštelio druskos, 2 šaukštelių kepimo miltelių, 2 didelių kiaušinių, ¼ puodelio rapsų arba alyvuogių aliejaus, ½ puodelio neriebios grietinėlės, 1 šaukštelio vanilės, 2 didelių labai prinokusių bananų, sutrintų šakute, ½ puodelio smulkiai sukapotų graikinių riešutų, 1 didelio granato sėklų. Glajui: 1 puodelio cukraus pudros, 2 šaukštų grietinėlės.

Gaminame:

Įkaitinkite orkaitę iki 180˚C. Ištepkite riebalais ir pabarstykite miltais kepimo formą. Dideliame dubenyje sumaišykite cukrų, miltus, druską ir kepimo miltelius.

Į kitą dubenį įmuškite kiaušinius, tada supilkite aliejų, grietinėlę ir vanilę, gerai išmaišykite. Šį mišinį supilkite į didžiajame dubenyje esančius sausus ingredientus ir viską gerai išmaišykite.

Sudėkite sutrintus bananus, gerai išmaišykite, tada sudėkite smulkintus graikinius riešutus ir granatų sėklas. Šiek tiek sėklų pasilikite papuošimui.

Kepkite maždaug 55-60 minučių arba kol į vidurį įkištas dantų krapštukas ištrauktas bus švarus. Leiskite orkaitėje atvėsti 10 minučių, tada išimkite.

Kai pyragas visiškai atvės, aptepkite jį grietinėlės glajumi. Paprasčiausiai sumaišykite cukraus pudrą su 2 šaukštais grietinėlės ir šiuo mišiniu apšlakstykite kepinį. Pabarstykite sėklomis, leiskite glajui šiek tiek sustingti, ir galite patiekti. Bus ypač skanu kiekvieną gabalėlį dar pabarstyti papildomomis granatų sėklomis.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

 

 

TOP naujienos

Mokinių rudens atostogos pailgės dviem dienomis

Visiems mokiniams dviem dienomis pratęsiamos rudens atostogos: tiek, kad po Vėlinių būtų grįžtama į klases praėjus inkubaciniam Covid-19 virusinės ligos laikotarpiui, t.y. septynioms dienoms. Intelektinis...

Erkių sezonas prasidėjo: veterinarijos gydytoja patarė, kaip nuo šių parazitų apsaugoti savo augintinius

Atėjus pavasariui skubame mėgautis bundančia gamta. Deja, ilgėjant pasivaikščiojimams su augintiniais, ne vienam jo šeimininkui galvos skausmu tampa gamtoje tūnantys parazitai ir jų platinamos...

A. Bružas ir L. Pobedonoscevas ryžosi neeilinei avantiūrai: sumanė apkeliauti visą Lietuvą

Aktoriai, egzotinius kraštus kartu išmaišę bičiuliai Audrius Bružas ir Leonardas Pobedonoscevas neria į netikėtą avantiūrą. Dėl pasaulį sukausčiusios COVID-19 pandemijos kelionės į svečias šalis...

Astrologinė prognozė sausio 29-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Jūsų sveika logika ir įžvalga padės rasti išeitį iš bet kokios situacijos. Kai kurie reikalai turėtų konkretizuotis ir pajudėti pirmyn. Regis, susidomėsite dar...

ORAI: Ketvirtadienio popietę į Lietuvą pradės veržtis šaltis

Ketvirtadienio popietę į Lietuvą pradės veržtis šaltis. Formuosis plikledis – bus slidu. Šiandien Lietuvoje numatomi krituliai, šlapdriba, sniegas. Antroje dienos pusėje daug kur plikledis. Šiaurės rytų vėjo gūsiai pajūryje sieks 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 1–6...

Širdies ritmo sutrikimų galima ir nepajausti: kaip diagnozuojama gyvybei pavojinga sveikatos būklė?

Sutrikusio širdies ritmo – aritmijos – simptomus atpažįsta ne kiekvienas, kuris su tuo susiduria, todėl tik nedaugelis pacientų laiku kreipiasi į gydytojus ir pradeda gydymą. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Kardiologijos centro gydytoja kardiologė Monika Kanaukė...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS